Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi

HASTANEMİZDE YAPILAN TATBİKAT NEFESLERİ KESTİ

HASTANEMİZDE YAPILAN TATBİKAT NEFESLERİ KESTİ

" RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ "

           Hastanemiz HAP planı gereğince Operasyon Şefi Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Ayşe Banu ESEN,  İdari ve Mali İşler Müdür Vekili Dilek GEDİK, Sivil Savunma Amiri Veyis ÇALIŞKAN’ ında aralarında olduğu tatbikat ta ‘’Bir yangın ya da afet durumunda öncelikle yangının söndürülmesi ve yatay tahliyenin mümkün olmadığı yataklı servislerde dikey tahliye yapılarak hastaların güvenli bölgeye nakillerinin sağlanması’’  amaçlandı.

              Tatbikat senaryosu şöyle gelişti.

Saat:15.00 de Üroloji servisinde çıkan bir yangın nedeniyle Hastane santrali arandı. Hastane santrali yangın ihbarını alır almaz kırmızı kod anonsu yaparak tüm Hastanenin yangından haberdar olmasını sağladıktan sonra 110 İtfaiyeyi aradı.

Santral tarafından Hastane idaresi aranarak Üroloji Servisinde yangın çıktığı bilgisi idareye iletildi.

Hastane Sivil Savunma Ekipleri (İtfaiye ve Kurtarma ekibi) 110 İtfaiye gelene kadar yangın söndürücüler kullanarak Üroloji servisindeki yangına müdahale etmeye başladılar. HAP Operasyon Şefi Uz. Dr. Ayşe Banu ESEN in talimatıyla HAP Komitesi açık otoparkta acilen toplantıya çağrıldı. Saat:15.05 de HAP komitesi açık otoparkta toplandı.

Saat:15.07 de HAP Operasyon Şefi Uz. Dr Ayşe Banu ESEN in talimatları doğrultusunda açık otoparkta Kırmızı Alan ve Yeşil Alan olmak üzere 2(iki) adet tedavi çadırı Acil Sorumlusu İhsan ALTINTAŞ ve Koordinatör Mehtap TAŞÇI tarafından kuruldu.

Saat:15.07 itibariye Bağcılar İtfaiye ve Bağcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü olay bölgesine ulaştı.

Emniyet ve güvenlik birimlerince olay bölgesine şerit çekilerek güvenlik tedbirleri alındı. Olay bölgesinden vatandaşlar uzaklaştırıldı.

Saat:15.09-itibariyle HAP komitesine ulaşan bilgiler doğrultusunda bina katlarının tahliye kararı alındı.

Saat:15.10 itibariyle olay bölgesine İHH Arama Kurtarma ve 112-Hızır Acil Ambulans ekipleri de olay bölgesine ulaştı.

Saat:15.10-itibariyle bina tahliyesine başlanıldı. Bağcılar İtfaiye Grubu, İHH Arama Kurtarma, UMKE ve Sivil Savunma Ekipleri bina katlarına girmeye başladılar.

MR bankosun da dumana maruz kalan Hastane personeli tahliyesi yapılarak ilk yardım çadırında tedavi altına alındı.

Üroloji, Psikiyatri, Plastik Cerrahi, Göz ve Kadın Doğum Servis katlarında dumana ve yangına maruz kalan yatan hastaların tahliyesi sedye ve tekerlekli sandalyeler ile yapılarak ilk yardım çadırında tedavi altına alındı.

Plastik Cerrahi Servisinden tahliye edilen hastanın durumunu kritik olması nedeniyle 112-Ambulansı ile Bakırköy Sadi Konuk Hastanesine acilen sevk edildi.

KVC Yoğun Bakım ünitesinden tahliye edilen bir hasta 112-Ambulansına nakledilerek Heliport pistine götürüldü.

Hasta Heliport pistinde 112-Hava Ambülansına nakledilerek durumunu acil ve kritik olması nedeniyle Helikopter yardımıyla acilen Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi yoğun bakımına sevk edildi.

KVC servisinde yangına maruz kalan bir personel Bağcılar İtfaiyesi sepetli aracı ile KVC servisi camdan tahliye edilerek 112-Ambülansa nakledilerek Kartal Eğitim Ve Araştırma Hastanesi yanık Ünitesine acilen sevk edildi.

Konferans solonu çatısında dumana ve yangına maruz kalan personeller Bağcılar İtfaiyesi sepetli aracı yardımıyla çatıdan tahliye edilerek, ilk yardım çadırında tedavi altına alındı.

Kadın doğum servisinde bebek odasından gelen ihbar nedeniyle İHH Arama ve Kurtarma Ekipleri bina içerisine girerek kadın doğum servisinden dumana maruz kalan bir bebeği kuvöz nezaretinde tahliye ederek,  daha önceden yardımlaşma protokolü yapılmış bulunan Özel Güngören Hastanesi Yeni Doğan Yoğun bakım Ünitesine sevk edildi.

Teknik servis biriminden gelen ihbar üzerine teknik servis çatısında yangına maruz kalan bir personeli Bağcılar İtfaiye grubunca çatıya makaralı sitem kurularak personelin tahliyesi sağlandı. İlk yardım çadırlarında tedavi altına alındı.

Saat:15.30 itibariyle bina katlarından gelen tahliye işlemi bittiği görüldü.

Saat:15.30 da Hap komitesi Operasyon Şefi Uz. Dr. Ayşe Banu ESEN Başkanlığında Sivil Savunma Amiri Veyis ÇALIŞKAN, UMKE Sorumlusu Ayhan TEMEL, Bağcılar İtfaiye Gurubu yetkilileri, İHH Arama Kurtarma Yetkilileri, Bağcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri,112-Ambülans yetkilileri, Heliport (Hava Ambülansı) yetkilisi Kaptan Feza  TUNÇ ve Teknik Servis Yetkilisi Önder ÜRE ve İdari kadronun katılımıyla açık otopark kriz masası çadırında toplanarak durum değerlendirmesi yaptı.

Kurtarma ekibi yangın bölgesinde hasta kalmadığını operasyon şefine bildirdi. Operasyon şefi de HAP Başkanına durumu rapor ederek yangının tamamen söndürüldüğünü hastaların güvenli bir şekilde tahliyelerinin sağlandığını ve yangın soğutma işleminin gerçekleştirildiğini söyledi. Güvenli bölgelere nakledilen hastaların kayıtları alındı ve hasta yakınları dâhil olmak üzere gerekli psikolojik destek sağlandı

Toplantıda alınan karar gereğince Teknik Servis yetkilisi Önder ÜRE ve Bağcılar İtfaiye Grubunda 2(iki) personel yangının çıkış sebebini araştırmak ve raporlamak HAP komitesine bilgi sunmak üzere görevlendirildi.

Saat:15.30-itibariyle Operasyon Şefi Uz. Dr Ayşe Banu ESEN tatbikat katılımcılarına hitaben bir konuşma yaptı.

Basın mensupları ve yerel gazetecilere bilgi verildi. Günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi. Saat:15.35-itibariyle tatbikat sonlandırıldı.

                                             Kamu Oyuna Saygıyla Duyurulur.

 

                                                                                                                                                                     Prof. Dr. Ahmet Yaser MÜSLÜMANOĞLU

                                                                                                                                                                                      Hastane Yöneticisi

 

 

Facebookta Paylaş